Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus w strefach zaczyna potykać się o własne nogi

22 sierpnia 2022 | Podatki i księgowość | Maciej Kubica

Jeżeli podatnik posiadający decyzję o wsparciu poniósł pierwsze wydatki inwestycyjne, ale zaniechał dalszych działań, to ma szanse na rozliczenie straty związanej z podjętymi czynnościami.

Polski Ład pokazał społeczeństwu to, co „podatkowcy” wiedzą od dawna: jakość tworzonego prawa podatkowego jest dramatycznie niska. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest podejście ustawodawcy, który zamiast opracowywać projekty kolejnych regulacji w dialogu z przyszłymi ich „użytkownikami”, często traktuje podatników i ich doradców jak przeciwników, których nie warto słuchać.

Brak dialogu, w połączeniu z ekspresowymi działaniami legislacyjnymi, często prowadzi do ujawnienia się niezamierzonych efektów regulacji dopiero w praktyce. Wygląda na to, że tym razem Ministerstwo Finansów dążąc do „uszczelnienia” zasad korzystania ze zwolnienia podatkowego w Polskiej Strefie Inwestycji, zgodnie z koncepcją „podejścia projektowego”, wygenerowało „wyrwę” u podstaw argumentacji innego sporu dotyczącego możliwości rozliczenia straty, który wygrało z podatnikami lata temu. Z perspektywy doradcy aż żal z takiego argumentacyjnego prezentu nie skorzystać.

Działalność w SSE…

Od wielu lat istnieje utrwalona linia orzecznicza (prezentowana np. przez NSA w wyroku z 26 czerwca 2012 r., II FSK 2366/10), zgodnie z którą „Strata zździałalności strefowej jest (…) wyłącznie stratą ekonomiczną, a nie podatkową, która podlegałaby rozliczeniu z dochodami osiąganymi w następnych latach podatkowych”.

Wprawdzie stanowisko to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12349

Wydanie: 12349

Spis treści

Opinie

Zamów abonament